Seo (Search Engine Optimization) Nedir?

Seo, ingilizce search engine optimization, Türkçe’de ise Arama Motoru Optimizasyonu demektir.

İnternet üzerinde ürün veya hizmet alan kullanıcıların sayısı arttıkça arama motorlarında iyi bir yere sahip olmak, ticari gereklilik halini aldı. Her firma doğal olarak sattığı ürün arandığında ilk sayfada gözükmek ister.

İnternet üzerinden kolay para kazanma yollarını arayan bazı art niyetli kişiler en çok arama tahmini olan ürünlerle veya arama hacmi yüksek olan bazı kelimelerle ilgili doğrudan web siteleri kurdu ve bu siteler de adsense veya benzeri reklam yazılımlarından reklamlar yayınlayarak, ilgili kullanıcıları sitelerinde yanlış bilgilendirme ile reklamlara yönlendirdi. Bu sayede para kazanma hayalini kuran kişiler, bir ürünle ilgili bir çok sayfa ve bu sayfada o ürünün ismini bir çok defa kullanarak google’da üst sıralarda yer almaya başladı. Seo’nun belkide ilk ortaya çıkması işte bu çalışmalarla oldu diyebiliriz.

Kullanıcıları yanlış yönlendiren  ve reklamlardan para kazanma amaçlı kurulan siteler sayesinde hizmeti, ürünü veya bilgiyi gerçek olarak sunan siteler  sıralamalarda geri düşmeye başladı.

Google ise bu kötü amaçlı, kullanıcıya hiç bir şekilde yardımcı olmayan bu sitelerin varlığını ve yaptığı çalışmaları çabuk farkedip arama motoru yazılımını geliştirdi ve çeşitli algoritmalarla kullanıcılara en doğru siteleri listelemeyi amaçladı. Günümüzde google’a baktığımızda bunu başardığını söyleyebiliriz.

Google yaptığı bu değişiklikler ve internet üzerindeki pazar payının gelişmesiyle arama hacmi geniş kelimelerde rekabet çok fazla olmaya başladı. Günümüzde aynı hizmeti gerçekçi olarak veren siteler listelendiğinde  ilk 5 sayfa hatta daha fazlası dolabiliyor. Dolayısla web siteleri ilk  sayfa da yer almak için sitelerini google’ın istediği standartlara uyumlu hale getirmek için çalışmalar yapıyorlar. Bu çalışmaların geneline verilen isim SEO’dur. Optime etmek ten gelen optimizasyon kelimesiyle beraber Arama Motoru Optimizasyonu’dur.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz:

DMCA.com